Książki inspirują...

Dobry marketing jest nudny.

Zakamarki marki - Paweł Tkaczyk

„Zdecyduj się na jedną najważniejszą cechę, która wyróżnia Cię spośród konkurencji, i eksponuj ją na każdym kroku.” Paweł Tkaczyk

 

Właśnie jestem na świeżo  po lekturze „Zakamarków marki” Pawła Tkaczyka, którą przeczytałem pod dużym wpływem jego wystąpień na InfoShare 2013 oraz Orange Blog Talks. Refleksja, która mi się nasuwa po przeczytaniu tej książki jest taka, że dobry marketing jest nudny, konsekwentny i mega przemyślany.

 

Pamiętam czasy gdy kilkanaście lat temu moja babcia jeździła do Bułgarii po różne produkty będące odpowiednikami tych dzisiejszych ze sklepów z tanim towarem importowanym z Chin i  sprzedawała je na łóżku polowym. Co przywiozła to sprzedała – to byłby piękne czasy.  Zazdroszczę polskim przedsiębiorcom z tamtego okresu...

 

Dziś świat wygląda kompletnie inaczej. Przedsiębiorcy działają dziś na bardzo konkurencyjnych rynkach gdzie podaż znacznie przewyższa popyt, a o sukcesie decyduje w dużej mierze rozpoznawalność marki i zaufanie do niej stworzone w głowie konsumenta.

 

Dzisiejszy biznes wymaga bardzo przemyślanych decyzji na etapie budowania marki poczynając od stworzenia projektu logo przez księgę identyfikacji wizualnej po strategię komunikacji marki, jej misję i wartości. Jeśli te elementy są dobrze ograne i wdrożone w naszej firmie to nasze szanse na sukces rynkowy znacznie rosną.

 

Najważniejsze gdy mamy to wszystko już przemyślane, spisane i wdrożone to… nie kombinować tylko konsekwentnie trzymać się opracowanego scenariusza. Jak pisze Paweł Tkaczyk: „ …Siłą spójnej identyfikacji wizualnej są tysiące ekspozycji, w których klient rozpozna Ciebie, choć tak naprawdę niewiele widział (bo nie zobaczył reklamy w całości, nie był na niej skupiony, robił coś innego)…”.